Лікувальні та організаційні підходи до ведення пацієнта з гострим болем у спині в амбулаторній практиці (за досвідом Хорватії та Словенії).

Проф. Бабінець Л.С.

Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України

Актуальність. Гострий біль в спині – одна з найбільш поширених проблем зі здоров’ям у практиці сімейної медицини. Цей біль відчувають принаймні один раз в житті 60-80% людей.

Мета – проаналізувати європейський (хорватський та словенський) досвід лікувального та організаційного підходу до ведення пацієнта з гострим болем у спині в практиці лікаря первинної медичної допомоги.

Основна частина. Лікування болю в спині має бути комплексним і не тільки фармакологічним. Необхідна відповідна комбінація з іншими методами лікування. Пацієнт повинен бути добре обізнаним про суть своєї хвороби. Більшості пацієнтів курс лікування і короткий лікарняний (до двох тижнів) призначає сімейний лікар. Головна мета медикаментозного лікування – полегшення болю. Лікування починається з парацетамолу, який ефективно полегшує біль в спині, в той час як побічні ефекти дуже рідкісні. Якщо ефект слабкий, застосовують нестероїдні протизапальні засоби (не рекомендуються пацієнтам з виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки). У незначної кількості пацієнтів з гострими болями в спині розвиваються хронічні болі в спині. Це встановлюється як діагноз після того, як клінічні симптоми зберігаються протягом півроку. Важливо відразу діагностувати пацієнтів, у яких спочатку може розвинутися хронічний біль в попереку, що вимагає направлення на додаткове діагностичне обстеження, фізичну терапію і для оцінки тимчасової або постійної втрати працездатності.

Висновок: Гострий біль в спині – це захворювання, при якому більше 50% пацієнтів видужують протягом 14 днів. У 10% з них виникає хронічний біль. Такі пацієнти створюють серйозне навантаження на сімейного лікаря і систему медичного страхування. Ці 10% пацієнтів споживають майже 90% ресурсів, виділених на лікування болів в спині. Проведення діагностики гострого болю в спині має бути ретельним, що дозволить призначити ефективну і раціональну схему ведення такого пацієнта з метою корекції клінічного стану, зняття болю і профілактики хронізації гострого болю в хребті.

Ключові слова: гострий біль в спині, лікування болю в спині, парацетамол, нестероїдні протизапальні препарати, фізична терапія.

https://dx.doi.org/10.15407/internalmed2021.02.028

Download.PDF (ukr)

Для цитування:

  1. Бабінець, Л.С. Лікувальні та організаційні підходи до ведення пацієнта з гострим болем у спині в амбулаторній практиці (за досвідом Хорватії та Словенії) // Східноєвропейський журнал внутрішньої та сімейної медицини. – 2021. – № 2. – С. 28-32. doi: 15407/internalmed2021.02.028
  2. Babinets LS. Likuvalni ta orhanizatsiini pidkhody do vedennia patsiienta z hostrym bolem u spyni v ambulatornii praktytsi (za dosvidom Khorvatii ta Slovenii). [Therapeutic and organizational approaches to the patients with acute back pain management in outpatient practice (according experience of Croatia and Slovenia)]. Shidnoevr. z. vnutr. simejnoi med. 2021;2:28-32. Ukrainian. doi:10.15407/internalmed2021.02.028