Н.А. Яранцева
Харківська медична академія післядипломної освіти, Кафедра терапії, ревматології та клінічної фармакології
Мета даної статті вивчити загальні патогенетичні механізми та особливості клінічної картини при поєднаному перебігу ГЕРХ і АІТ. Аутоімунний процес веде до запалення в тканинах щитовидної залози, її дистрофії і подальшого фіброзу. Зниження синтезу тіреодних гормонів підсилює вироблення ТТГ, який за принципом зворотного зв’язку провокує зростання епітелію щитовидної залози. Наявність у гормонів щитовидної залози гастроінтестинальних ефектів дає підставу говорити про важливу роль ЩЗ у розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту. Гормони щитовидної залози впливають на швидкість і інтенсивність секреції травних залоз, а так само на тонус м’язів, моторно-евакуаторну функцію травного тракту, і швидкість репарації пошкоджених тканин.
Висновки: 1. Установлено чіткий кореляційний зв’язок між зниженням моторно-евакуаторної функції шлунка, посиленням кислотності шлункового соку і зниженням тіреодних гормонів і підвищенням ТТГ при коморбідному перебігу ГЕРХ і АІТ в стані гіпотиреозу; відмічено, що у хворих ГЕРХ з супутнім АІТ в порівнянні з хворими з ізольованою ГЕРХ був підвищений рівень тривожності, нейротизму і більш низький рівень якості життя; отримані дані свідчать про безпосередній вплив гормонів щитовидної залози на патогенетичні ланки ГЕРХ і посилення клінічної картини при поєднаному перебігу ГЕРХ і АІТ.
Ключові слова: гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, аутоімунний тиреоидит, тиреоїдині гормони.
https://dx.doi.org/10.15407/internalmed2020.01.106
For citing:
1. Яранцева, Н.А. Клинико-патогенетические параллели при сочетанном течении аутоиммунного тиреоидита и гастроэзофагеальной рефлюксной болезни у лиц молодого возраста // Східноєвропейський журнал внутрішньої та сімейної медицини. – 2020. – № 1. – С. 106-110. doi: 10.15407/internalmed2020.01.106
2. Yarantseva NA. [Clinical-pathogenetic parallels in the combined course of autoimmune thyroiditis and gastroesophageal reflux disease among young adults.]. Shidnoevr. z. vnutr. simejnoi med. 2020;1:106-110. doi: 10.15407/internalmed2020.01.106. Russian.