Пам’ятники минулим епідеміям.

Проф. К.К. Васильєв.

Одеський національний медичний університет.

У статті простежується, послідовність змін підходів до зведення пам’ятників, присвячених минулим епідеміям інфекційних хвороб в Європі з XIV століття до середини другої половини XIX століття. Таким чином, нижня хронологічна рамка дослідження визначається століттям, на яке припадає друга пандемія чуми. Верхня рамка — це бактеріологічний період, початок вивчення інфекційної патології. Відмічене, що спочатку пам’ятники носили релігійний характер, а з XVIII століття з’являються і світські монументи. Спочатку пам’ятники присвячувалися Богу і святим: Свята Трійця, Діва Марія, Святий Рох і так далі. Потім, як Богу, так і монархам (чумний стовп у Відні). У XVIII столітті був споруджений монумент на честь переможця московської чуми графа Орлова («Орловські ворота» в Царському селі, нині Пушкін). Нарешті, в XIX столітті з’явилися пам’ятники медикам («Докторський пам’ятник» в столиці Болгарії). Висловлено думку, що часи пам’ятників такого роду не минули. XXI століття — цей час не пам’ятників святим минулих часів і не сьогоднішнім правителям, а медикам, що відповідає тенденціям, які були виявлені в даній роботі.

Ключові слова: епідемії інфекційних хвороби, пам’ятники, XIV- середина другої половини XIX століття, Європа.

https://dx.doi.org/10.15407/internalmed2020.02.067

Download.PDF

Для цитування:

  1. Васильев, К.К. Памятники прошедшим эпидемиям // Східноєвропейський журнал внутрішньої та сімейної медицини. – 2020. – № 2. – С. 67-74. doi: 10.15407/internalmed2020.02.067.
  2. Vasyliev KK. [Monuments to past epidemics]. Shidnoevr. z. vnutr. simejnoi med. 2020;2:67-74. Russian. doi: 10.15407/internalmed2020.02.067.