Рішення і досвід Фінляндії в організації інтегрованої первинної допомоги

Проф. С. Кокко. Національний інститут здоров’я, Куопіо, Фінляндія.

У Фінляндії з 1972 року система первинної медичної допомоги, що базується на основі медичних центрів, працює і фінансуються органами місцевого публічного управління під назвою «муніципалітети». Серед систем первинної медичної допомоги, її організація в Фінляндії є найбільш орієнтованою на центри здоров’я, а також є найчисленнішою, як з точки зору чисельності персоналу, так і за кількістю залучених різних професій. Здійснення комплексної допомоги через мультипрофесійні медичні центри було затьмарене істотними труднощами в забезпеченні гарантованого доступу до населення, яке потребує надання первинних медичних або стоматологічних послуг. Рішення проблеми доступу були запропоновані, але вони не є стійкими.

Протягом останніх 10 років, медичні центри стали основою для активного розвитку структурних змін, для яких не видно закінчення. Ширші питання муніципальних і громадських структур управління вирішуються шляхом перерозподілу первинних медичних послуг. В рамках цієї перебудови, інтеграція зі спеціалізованими службами і соціальними службами спільно зі злиттям медичних центрів і муніципальних утворень відбуваються в прискореному темпі. Це призводить до виникнення фундаментальних питань про перевагу інтеграції, особливо коли велика інтеграція веде до загрози втрати ідентичності для первинної медичної допомоги.

У представленій статті обговорюються деякі уроки, які можна витягнути з ситуації в Фінляндії для інших країн.

Ключові слова: первинна медична допомога, соціальні послуги, фінські рішення.

Kokko S. Finnish solutions and experiences for integrated primary health care. Shidnoevr. z. vnutr. simejnoi med. 2016;1:87-94.
http://dx.doi.org/10.15407/internalmed2016.01.087

Download.PDF